Sole trader ir visizplatītākā uzņēmējdarbības forma Anglijā (tautā saukta par one man business) un ne velti. Lai iesāktu lielāko daļu no uzņēmējdarbības veidiem, visvienkāršākais ir sākt kā pašnodarbinātajam. Šai uzņēmējdarbības formai ir nepieciešamas vismazākās izmaksas, lai sāktu un to uzturētu (grāmatvedības izmaksas, profesionālā apdrošināšana, nodokļi). Līdz VAT (pievienotās vērtības nodokļa) reģistrācijas robežas sasniegšanai (£85000.00 apgrozījums gadā) nav principiālas vajadzības pārreģistrēties kā kompānijai ar ierobežotu atbildību, pēc šīs robežas pārsniegšanas, esot pašnodarbinātais, Jūs zaudēsiet nodokļu jomā. Kāpēc tas tā notiek? Pašnodarbinātais ļoti daudzas lietas nedrīkst norakstīt izdevumos 100% apmērā, bet ienākumus ir jāapliek ar pievienotās vērtības nodokli pilnā apmērā (ir izņēmumi tirgojot lietotas mantas, šī tēma tiks apskatīta pie pievienotās vērtības nodokļa rakstu sērijas). Kompānija, turpretī, noraksta saimnieciskos izdevumus 100% apmērā un esot VAT maksātājs vinnē vairāk nekā pašnodarbinātais.

Visbiežāk uzdotie jautājumi:

 Cik maksā reģistrācija pašnodarbinātai personai?
 
Reģistrācija ir par velti. Katrs to var izdarīt personīgi pa HMRC (Viņas Majestātes Ieņēmumu Dienests un Muitas Pārvalde) tālruni 0845 900 0444, ja ir problēmas ar valodu, procedūra ir pieejama HMRC lapā (spied šeit). Ja Jūs tikko esat ieradušies no Latvijas un Jums vēl nav NIN (National Insurance Number – sociālās apdrošināšanas numurs), vienīgā iespēja ir intervija ar Job Centre (Valsts Darba Aģentūra), kurā Jums piešķis sociālo numuru un uzreiz arī reģistrēs kā pašnodarbināto. Šo interviju Jūs varat sarunāt pats (vai palūgt to kādam izdarīt Jūsu vietā) pa tālruni 0300 200 3500 pēc 24 stundām, kad esat ieradušies valstī.

Kad man ir jāreģistrējas kā pašnodarbinātajam?

Likumā nav konkrēti noteikts, kad ir jāreģistrējas kā pašnodarbinātajam, bet pilnīgi noteikti tas ir jāizdara ne vēlāk kā 3 mēnesi no pirmā darījuma (šajā gadījumā ienākuma).

Kad es saņemšu reģistrācijas apliecību?

Pašnodarbinātais nesaņem reģistrācijas apliecību. Tiek piešķirts UTR numurs (ciparu un burtu kombinācija, Jūsu unikālais nodokļu maksātāja numurs). Šo numuru Jūs varat uzzināt piezvanot uz 0300 200 3504, nosaucot savu NI numuru pēc 30 dienām, pēc reģistrācijas datuma.

Vai es varu izvēlēties sev firmas nosaukumu?

Jā, Jūs to varat darīt. Oficiālais nosaukums dokumentos būs, piemēram, Jānis Bērziņš t/a “FIRMA”. Tomēr virs sava veikaliņa vai uz kūkas kastes droši varat likt tikai savu nosaukumu “FIRMA”.

Vai manu firmas nosaukumu nevar nozagt?

Pirms Jūs reģistrējat nosaukumu, būtu prātīgi pārbaudīt vai kāds tādu jau neizmanto. Tā kā Anglijai nav vienota nosaukumu reģistra šis uzdevums var likties sarežģīts. Juristi, kas ar šīm lietām nodarbojas iesaka izdrukāt Google.co.uk; Yell.co.uk; meklēšanas rezultātus, kas konflikta gadījumā pierādīs Jūsu tiesības uz šo nosaukumu. Reģistrācijas datums nedarbosies kā pierādījums, ka Jūs sākāt strādāt ar šo nosaukumu pirmais, derēs bankas konta izraksts vai rēķins. Šeit diemžēl darbojas princips – kas pirmais nāk, tas pirmais maļ.


Vai es, esot pašnodarbinātais, varu pieņemt darbā darbiniekus?

Jā, nav nekādu ierobežojumu, pašnodarbinātajam ir tādas pašas tiesības, kā uzņēmumam.Vai man būs jāmaksā nodokļi?

Jā, Jums būs jāmaksā NI Class 2, NI Class 4, ienākuma nodoklis un Jūs neesat atbrīvots no VAT likuma nosacījumiem.
1. NI Class 2 – £2.85 nedēļā (nodrošina valsts pamatsociālās garantijas – pensija, sociālie pabalsti).
 2. NI Class 4 – 9% jāmaksā pēc £8,164 peļņas sasniegšanas gadā + 2% pēc £45,000 peļņas gadā.
 3. Ienākuma nodoklis – jāmaksā no £11,500 peļņas gadā 20% apmērā un pēc  £45,000 peļņas gadā 40% un 45% par peļņu, kas pārsniedz £150,000 gadā(stājas spēkā ar 2015.gada 6.aprīli)

 Kas notiek ar neapliekamo minimumu, ja man ir cits darbs?

Neapliekamais minimums ir uz visiem darbiem un pašnodarbinātā darbu viens. Jūs neiegūstat vēl vienu neapliekamo minimumu, ja strādājat paralēli kā pašnodarbinātais.

Vai man ir jāprasa mājas saimniekam atļauja reģistrēt savu pašnodarbinātību īrētajās telpās?

Nē, Jums neviens nevar aizliegt reģistrēties kā pašnodarbinātajam savā dzīvesvietā, pat ja līgumā ir rakstīts, ka nedrīkstat reģistrēt adresē biznesu.

Vai es drīkstu nodarboties ar importu/eksportu šajā statusā? Kā mani uztvers partneri?

Jūs drīkstat nodarboties ar jebkuru uzņēmējdarbības veidu kā pašnodarbinātais un visā pasaulē šis statuss ir atzīts.


Vai es riskēju ar visu savu mantu biznesā kā pašnodarbinātais?
 

Jā atbildība ir 100% ar visu savu īpašumā esošo mantu un neveiksmīgas uzņēmējdarbības rezultātā Jums būs jāatbild ar visu savu īpašumu. Tomēr var apdrošināt savu uzņēmējdarbību un finansiāli to pasargāt no šādiem gadījumiem.


Vai man ir jāver vaļā atsevišķs konts savam biznesam?

Šī nav obligāta prasība, bet ļoti laba doma, gan pie turpmākām finansējuma iespējām, gan nododot gada pārskatu.


Vai man obligāti ir nepieciešams grāmatvedis?

Nē, Jūs pats varat būs savs grāmatvedis, ar gada pārskata sastādīšanu var palīdzēt Jūsu vietējais ieņēmumu dienests. Vienīgais ieguvums no grāmatveža var būt padomi kā ietaupīt nodokļus un ietaupītais laiks uz grāmatvedību.

Ja šī tēma Jums liekas nepietiekami apskatīta, droši uzdodiet jautājumus komentāros, centīšos maksimāli atbildēt uz visiem jautājumiem. Droši kritizējiet, ja nav saprotama skaidrojuma forma. Tāpat sūtiet e-pastus uz anna@gaab.co.uk un uzdodiet sev interesējošos jautājumus par jebkuru citu tēmu! Lai Jums visiem veicas!


Šeit ir HMRC informācija – ceļvedis.