VAT – Value Added Tax vai mums pierastā valodā PVN – pievienotās vērtības nodoklis.

VAT ir nodoklis, ar kuru tiek aplikta lielākā daļa preču un pakalpojumu. Savas preces un pakalpojumus ar VAT nodokli uzņēmējam ir tiesības un pienākums aplikt tikai tad, ja uzņēmums ir VAT reģistrēta.

UK ir trīs VAT likmes, atkarībā no preces un pakalpojuma klases:

standarta likme – 20%;
samazinātā likme – 5%;
nulles likme – 0%.

Kā arī:

- ir izņēmuma preces un pakalpojumi, kas netiek aplikti ar VAT nodokli;
- pastāv ārpus UK VAT sistēma.

Kā VAT strādā un no kurienes tas rodas?

Visvienkāršākais to būs paskaidrot ar piemēru:

Tātad, pieņemsim, ka Jānis pārdod datorus. Tas ir viens labs Apple laptops, kuru Jānis grib pārdot par 1000 mārciņām, bet nu viņš ir reģistrēts kā VAT maksātājs un vairs nevar pārdot šo laptopu par 1000 māŗciņām, jo viņam valstij ir jāmaksā pievienotā vērtība. Jauna datortehnika tiek aplikta ar standarta VAT likmi, līdz ar to Jānim ir jāaprēķina pievienotā vērtība 20% apmērā un tā jāpieliek pie cenas.

Tātad, Jānis ņem savu kalkulatoru un rēķina 1000*20%=200. 200 mārciņas ir tā vērtība, kura būs jāmaksā valstij, tāpēc Jānis negrib maksāt to no savas kabatas un liek klāt pamatcenai 1000 māŗciņām.

1000+200=1200. Dators uz letes patērētājam izmaksās 1200 mārciņas, bet Jānis no tā būs ieguvis tikai 1000.

Pieņemsim, ka Jānis ir auša un aizmirsa šim datoram “pievienot vērtību”, pārdodot Apple laptopu par 1000, kas tagad notiks? Jānim par savu aizmāršību būs jāmaksā un no šīm pašām 1000 mārciņām Jānim būs jāizrēķina 20%, kas būs jānomaksā valstij.

1000-1000/1.2=166.67 Jānis noteikti ir bēdīgs un diez vai daudz ir nopelnījis, bet kāds patērētājs staigā laimīgs ar lētu Apple datoru.

Kādēļ var būt izdevīgi būt par VAT maksātāju?

Ļoti daudz jautājumu tiek uzdoti par to, kad reģistrēties par VAT maksātāju, vai sagaidīt (šobrīd GBP85,000) apgrozījuma limitu, kad tas ir obligāti?

Kāpēc tad daudzi uzņēmumi reģistrējas kā VAT maksātāji uzreiz?

Viena liela uzņēmēju grupa, kurai jāapsver VAT reģistrācija uzreiz ir tirgotāji, kas strādā ar Eiropas Savienību, tas būtu, iepērk preci, pieņemsim, Latvijā un tirgo UK. Nereģistrētai firmai ir jāmaksā Latvijas VAT likme, bet reģistrēts lietotājs preci pirks par 0% likmi, līdz ar to ietaupot pvn vērtību un iegūstot šo preci lētāk.

Ir arī tādi uzņēmumi, kuru prece netiek aplikta ar VAT vai aplikta ar samazinātu likmi. Līdz ar to uzņēmums pērk iekārtas, pakalpojumus utt par standarta VAT likmi, bet ir tiesīgs preci pārdot bez VAT vai ar samazinātu likmi. Nu un? Šajā gadījumā rodas VAT pārmaksa un uzņēmējs var to atgūt no valsts. Kā tas strādā?

Piemēram:

Tātad Jānis ir izdomājis tirgot kožļenes smēķēšanas atmešanai, kuras nav apliekamas ar VAT. Viņam ir izmaksas – telpas, elektrība, gāze, ūdens, piegāde utt, kas ir ar VAT apliekami pakalpojumi.

No vienas puses izmaksas:
x+x20%
un no otras puses prece. Sanāk, ka viņš ir samaksājis VAT brīdī, kad ir pircis šos pakalpojumus, bet nav savai precei licis klāt pievienoto vērtību un pārdevis preci neiekasējot pievienoto vērtību. Šajā gadījumā Jānis saņems VAT atmaksu no valsts.


Ir vairākas VAT shēmas, bet tās tiks apskatītas atsevišķā tēmā, kopā ar VAT atskaišu periodiem. Jebkurā gadījumā informācija par pievienotās vērtības nodokli ir pieejama pa tālruni un zemāk norādītajos linkos.

VAT atbalsta telefons 0300 200 3700